Lina Persson byter till SNO

Efter att ha funderat några månader har Lina bestämt sig för att byta från Skogsfalken i Blekinge till SNO. Hon har sedan hos flyttade hit varit med på lite träningar men komer att synas betydligt mer framöver.
Hur går det med vinterträningen, du fick ju vila en hel del i höstas efter en fotoperation? Efter VM i Tjeckien i somras fick jag ta paus från all träning och tävling då jag hade stora problem med hallux valgus (sned stortå). I slutet av oktober opererade jag höger fot och sedan i mitten av januari har jag börjat löpträna igen. Det känns bättre och bättre i foten samtidigt som även konditionen åter börjar byggas upp. Framförallt så är jag grymt sugen på att springa orientering! Många av killarna jobbar ju deltid för att kunna träna på dagtid, hur funkar det för dig? Det har löst sig mycket bra för tillfället. Jag har för närvarande ett vikariat på en skola i Nykvarn där jag arbetar 60% som lärare i matte och NO i årskurs 7-9.
Vad har du för målsättningar för i år? Min förhoppning är att kunna springa orientering i skogen igen utan att foten smärtar. Individuellt; Eftersom jag har förlorat mycket träning så satsar jag främst mot VM 2010 redan nu, och kan jag springa och prestera under tävlingarna 2009 ser jag det lite som en bonus. Stafett; Att springa stafett är ju bland det bästa jag vet. Jag hoppas att jag ska kunna tillföra SNO:s damlag både resultat och glädje! Hoppas och vill gärna springa så många stafetter som möjligt under året då jag gillar att fightas kvinna mot kvinna.
Du är nu sambo med Isak Bergman, men det är väl ingen ny bekantskap för dig direkt? Det stämmer. Isak och jag hade en romans i samband med ett regionsläger för 14-åringar i Halland. Det tog oss dock 12 år att inse att vi faktiskt ville vara ihop.
Lina väljer
Isaks mat eller Tores mat Shotgun eller Driver Vinnare av kavleutmaningen-09? killarna eller tjejerna Antifit eller tight Intervaller i Sätra eller fakir i Tveta
Fakta
Namn: Lina Persson Tidigare klubb: OK Skogsfalken, Blekinge Ålder: 27 år Yrke: Lärare Meriter: VM - 13:e 2008 (medel), 35:a 2007 (lång) EM - 1:a 2008 (stafett), 10:a 2008 (lång), 12:a 2008 (medel) Nordiska - 13:e 2007 (lång), 16:e 2007 (medel)
Lina hälsas hjärtligt välkommen till SNO. |