Veckobrev 1 mars

  • 1 mar 2026

I veckans veckobrev skriver vi om vasaloppsveckan men också om att det är dags att anmäla sig vårens stafetter. Veckans bild är från Vasalopsmålet med ett lag med många SNOare

 

 

Hoppas det är bra. Det har varit en vasaloppsvecka som avslutade med ett tufft vasalopp idag. Det har varit många SNOare i fädrens spår under veckan och har inte koll på alla. Men riktigt bra jobbat allihop!

Det börjar bli dags att anmäla sig till vårens stafetter som Måsen stafetten, Kolmårdskavlen och inte minst 10 mila som i år avgörs i Tranås. Vi har bokat ett jättefint boende på 10 mila, en fin säteri vacket belägen vid en sjö. Till och börja med är det dags att anmäla sig till Måsten stafetten den 22:e mars. Gå in och anmäl via länken nedan

Det börjar också bli dags att också planera för vårens träningar. Har du möjlighet att hjälpa till med att fixa med träningar så anmäler du dig också via länken nedan

https://eventor.orientering.se/Activities?organisationId=187

Som jag skrev i tidigare veckobrev är det årsmöte den 12:e mars där vi kommer fatta beslut om hur vi kan bli ännu bättre som klubb framåt.

I vår skall vi som vanligt köra nybörjarkurs för både barn/ungdomar såväl som för vuxna. Återkommer med inbjudan.

Nedan kommande två veckors träningar och tävlingar. Efter förra veckans sportlov är det nu Tveta träning igen

 

Måndag 2 mars 18.30 måndags gympa i Pershagensskolan

I morgon är det rockgympa med Johan, Martin och Julia

 

Tisdag 3:e mars Intervaller i Kusens backe 18.00

Intervaller i Kusens backe som passar för alla. Samling vid utegymmet 18.00.  Tomas är lead denna vecka

 

Onsdag 4:e mars Ullmax Snättringe Nattcup

Nattcup vid Gladökvarn

https://eventor.orientering.se/Events/Show/56411

 

Torsdag 5:e mars Tveta träning 17.45 för ungdomar, 18.00 för övriga

Tveta träning för hela klubben

 

Lördag 7:e mars  Intervaller i Södertäljehallen 10.00

Intervaller i Södertäljehallen

 

Söndag 8:a mars 10.00 långpass med TMOK

Återkommer med mer information

 

Måndag 9:e mars 18.30 måndags gympa i Pershagensskolan

Den här måndagen är det Barts special på programmet

´

Tisdag 10:e mars Intervaller i Kusens backe 18.00

Intervaller i Kusens backe som passar för alla. Samling vid utegymmet 18.00. Martin H är lead denna vecka

 

Onsdag 11:e mars final Stockholm By Night

Dags för final i Stockholm By Night i Täby

https://eventor.orientering.se/Events/Show/54120

 

Torsdag 12:e mars Tveta träning 17.45 för ungdomar, 18.00 för övriga

Tveta träning för hela klubben + årsmöte 19.30 i Bäckstugan

 

Fredag 13:e mars Svartnatta nattstafett i Ärla

https://eventor.orientering.se/Events/Show/57013

 

Lördag 14:e mars  Intervaller i Södertäljehallen 10.00

Intervaller i Södertäljehallen

 

Söndag 15:a mars 10.00 långpass

Återkommer med mer information

 

Tvetavärdar

Nedan finns dels länk till instruktioner och dels länk till listan för att fixa med fika på torsdagar. Har också kopierat in listan nedan. På torsdag efter sportlovet är det fam Borg och Olle Smitt som har hand om soppan. Har sett på FB Intern att vi behöver göra lite rockader. Har försökt att flytta runt lite. Hör av er ifall det inte fungerar så justerar vi igen.

 

 

Länk till instruktioner

https://www.sno.nu/medlemssidor/tvetavardar/

Länk till listan

https://www.sno.nu/medlemssidor/tvetavardar/tvetavardar-lista/

 

Vi ses och hörs till veckan!

 

Hälsningar

 

PG Månsson

 

SNO hemsida www.sno.nu

SNO på Facebook

SNO på Instagram

SNO Ungdom på Instagram

SNO intern på Facebook