Veckobrev 20:e sep
- 20 sep 2026
Dagens veckobrev handlar just förstås mycket om helgens Veteran SM som vi arrangerade. Genom ett grymt lagarbete blev det ett succe arrangemang!
Nedan startpersonalen på en av starterna på fredagens sprint vid Torekällberget ( foto Jo Stevenson)
.png)
Vilken helg vi har haft! Efter flera års förberedelser kunde vi till sist bocka av att vi arrangerat Veteran SM i orientering. Ifall vi räknat rätt blev det totalt 4571 starter på de här tre tävlingarna. Vilket grymt lagarbete! Några har jobbat med detta under lång tid och lagt ned många, många timmar men andra har gjort en insats under helgen. Oavsett antalet nedlagda timmar och vad man gjort har allas insatser i stort som smått varit viktiga för att det blev ett så bra arrangemang.
Fångade upp många positiva kommentarer idag bland annat från en av de sist startade, Lennart Moren från skånska Hjärnarp. Han tyckte att årets Veteran SM var det bästa orienteringsarrangemang han varit med om. Ett arrangemang som inte går att toppa och/eller slå. Utöver fantastiskt tävlingsområden/terräng och arenor så var arrangemanget proffsigt och genomtänkt” Kul återkoppling att få! Grymt jobbat allihop!
Efter denna urladdning får vi pusta ut ett tag tills det är dags för nästa stora klubbevent, 25 -manna den 10:e okt. Då får vi ju vara med själva och springa.
Tillräckligt många har anmält intresse att vara med så att vi vågade anmäla tre lag! Skoj!! Vi vet ju dock att det kan bli en del återbud sista veckan så det vore toppen ifall några fler anmäler intresse av att vara med. Har förlängt anmälningstiden så att man fortfarande kan anmäla sig. Nedan är länk till anmälningssidan https://eventor.orientering.se/Activities/Show/26762
På tisdag laddar vi upp med att köra 25 manna träning i Bommersvik!
Den 17-18:e okt är det den traditionella daladubbeln i Falun för ungdomar. Anmälan via länken nedan
https://eventor.orientering.se/Activities/Show/26853
Nedan programmet under de närmaste två veckorna
Tisdag 22:e september 25 manna träning i Bommersvik
Samling vid parkeringen. Tre gemensamma starttider 17.30, 17.45 och 18.00. Gafflade banor: blå 5,7, orange 3,7 och gul 2,4 km. Ta med en pannlampa om du startar 17.45 eller 18.00. träningsvärd Ammi 0707617710
Onsdag 23:e september Natti- natti stafetten i Tallkrogen
SNO är titelsförvarare på denna roliga vardagsvälls tävling i södra stocksholms förorter. Vi har ett fullt lag men skulle vara bra med nån reserv. Hör av dig till pgmansson@gmail.com ifall du har möjlighet att vara med som reserv. Nedan bilder från förra året
Torsdag 24:e september 18.00 i Tveta ( samling 17.45 för ungdomar)
Tveta träningar för alla i SNO inkl avslutning av nybörjarkursen för både barn och vuxengruppen.
Lördag 26:e september stafett DM i Torshälla
Vi har 9 lag anmälda. Mer info via länken nedan
https://eventor.orientering.se/Events/Show/53386
Söndagen den 27:e september förlängd medel OK Tor
Tävling i Torshälla där nybörjarkursen gör tävlingsdebut
https://eventor.orientering.se/Activities/Show/27092
Tisdag 29:e september
Träning i fantastiskt terräng vid Ogan. Återkommer med detaljer
Onsdagen den 30:e september
Sprint på Skansen. Över 1800 anmälda men verkar finnas några platser kvar. Maxantal på 600 startande per halvtimme så passa på att anmäl er
https://eventor.orientering.se/Events/Show/59489
Torsdag 1:a oktober 18.00 i Tveta ( samling 17.45 för ungdomar)
Tveta träningar för alla.
Söndag 4:e okt Långhundra medel
https://eventor.orientering.se/Events/Show/55318
Tvetavärdar
Nedan finns dels länk till instruktioner och dels länk till listan för att fixa med fika på torsdagar. Har också kopierat in listan nedan. På torsdag är det Annika Karlsson, Charlotte Fagerstedt samt Navina och Magnus Isenberg som har hand om soppan.
Länk till instruktioner
https://www.sno.nu/medlemssidor/tvetavardar/
Länk till listan
https://www.sno.nu/medlemssidor/tvetavardar/tvetavardar-lista/
Vi ses och hörs till veckan!
Hälsningar
PG Månsson
SNO hemsida www.sno.nu
SNO på Facebook
SNO på Instagram
SNO Ungdom på Instagram
SNO intern på Facebook

